Zemědělství ovládají moderní technologie. Přichází čas digitálního zemědělství

Na 85. ročníku mezinárodního veletrhu International Agricultural Fair-Novi Sad prezentoval český startup CleverFarm Alexandr Petrovič, který pracuje jako obchodní zástupce pro Francii. Veletrh hostil více než 1500 vystavovatelů z celého světa a nejvýraznějším tématem byly moderní technologie v zemědělství.

“Velký zájem na stánku CleverFarm vzbudila komplexnost řešení, která zahrnuje evidenci agronomických činností, správu pachtů zemědělské půdy, pokročilé IoT senzory jako meteostanice, porostové a skladištní senzory a také široké využití družicových dat pro variabilní aplikace hnojiva, POR a setí,” popsal Alexandr Petrovič. CleverFarm svoji aplikaci prezentoval vládním úředníkům i zemědělským inženýrům a komerčním subjektům, pro které je veletrh určen.

“Francie byla na veletrh pozvána jako spřátelená země a v rámci toho také dostala na veletrhu prostory, které organizovala komora Business France. Některé aktivity byly koordinovaní také ve spolupráci s vedením francouzské ambasády,” vysvětluje Petrovič. Jednou z takových aktivit byl například seminář na téma Digitální zemědělství.

CleverFarm během semináře představil, kam směřuje zapojení moderních technologií do zemědělství v České republice. “Za tuto příležitost děkujeme francouzské ambasádě, která nás na seminář přizvala,” dodává Petrovič.

Český start-up CleverFarm byl založen v červnu 2016 jako součást skupiny CleverMaps. Hlavním investorem je technologický a inovační hub MindForge. CleverFarm je jednoduchá on-line aplikace, která zásadním způsobem zjednodušuje a zlepšuje život zemědělcům. Pokročilé moduly on-line senzorů a satelitních snímků pomáhají snižovat náklady, zvyšovat kvalitu produkce, dosahovat vyšších výnosů a ve finále více vydělat.

Zdroj: Hospodářské noviny