Vliv vlhkosti na použití POR

13. září 2018

Počasí je pro farmáře alfou a omegou celého hospodářského roku. I když udělají vše tak, jak mají, je jejich osud vždy v rukou nevyzpytatelného počasí. K jeho sledování existuje velká řada nástrojů, které pracují s naměřenými daty a umí s velkou přesností predikovat potenciálního škůdce nebo chorobu v porostu.

Sám farmář může tyto hodnoty velmi snadno a efektivně využívat. Díky senzorům CleverFarm má rychlý a jednoduchý přehled o hodnotách základních měřených veličin, jako je teplota, vlhkost vzduchu a množství srážek, které jsou dostačujícími ukazateli pro rozhodování farmáře.

Porostový senzor a meteostanice CleverFarm umí měřit vzdušnou vlhkost, na kterou je velmi často v provozu zapomínáno. Ta ale hraje velkou roli ve spojení s aplikováním přípravků na ochranu rostlin, protože v průběhu roku se dostáváme do situací, kdy hodnota vzdušné vlhkosti klesá pod kritickou hranici, což má za následek velmi nebezpečné zvýšení odpařování, které může vést při aplikaci postřiků za nevhodných podmínek až k poškození rostliny. Hodnota této hranice se pohybuje okolo 60 %.

V praxi to pak vypadá tak, že v termínech aplikace přípravků na ochranu rostlin postřikovačem, kdy se hodnoty vzdušné vlhkosti v běžných pracovních hodinách, cca od 10 do 17 hod, pohybují pod 60 % a teplota vzduchu překračuje 25 °C, je doporučeno vyhnout se aplikaci postřiku, v krajních případech to může být i zakázáno. Proto například při aplikování fungicidů a herbicidů, na přelomu jara a léta a v létě samotném, je ideální doba pro zaměření se na sledování stavu vzdušné vlhkosti.

S aplikací CleverFarm a jejími senzory, které si díky jejich mobilitě můžete umístit kamkoliv budete chtít, se vám nabízí online přehled o potřebných hodnotách, které vám pomohou při rozhodování, zda jsou vhodné podmínky pro postřik. Všechny naměřené hodnoty pak jsou jednoduše ke stažení a můžete s nimi neomezeně pracovat.

Zdroj: Zemědělský týdeník