Senzory v aplikaci CleverFarm – informace hned při ruce

07. září 2017

Zajímá vás, jaká je aktuální teplota a vlhkost na parcele v porostu či v půdě? Nebo zda se vám ve skladu/silu nespéká či neplesniví úroda? Všechny tyto informace můžete zjistit hned, z pohodlí vašeho domova či kanceláře, díky senzorům a aplikaci CleverFarm. Chytré řešení pro správu farmy nyní prochází dalšími testy a finálními úpravami.

Dosud byli farmáři odkázáni na klasické teploměry či senzory, které sice sbíraly informace o naměřené hodnotě, ale stáhnout se daly pouze přes flashdisk. Senzory pro aplikaci CleverFarm ale využívají ke komunikaci síť Sigfox, která umožňuje vzdálený přenos dat. Naměřené hodnoty jsou tedy v pravidelných intervalech posílány do aplikace a uživatel je informován bez nutnosti kamkoli jezdit. Četnost odezvy se dá nastavit od 10 minut po několik hodin a přizpůsobí se tak různým potřebám.

Mezi jednotlivé typy senzorů patří: senzor do porostu, půdy, meteostanice a senzor do skladu. Jednotlivé senzory nesou vždy informaci o teplotě a vlhkosti, senzory v půdě a skladu sledují informace v několika úrovních a meteostanice navíc sbírá množství srážek.

Na prvním obrázku je vidět seznam senzorů, aktivované senzory ukazují aktuální teplotu a vlhkost, neaktivní senzory zatím nebyly rozmístěny a čekají na spuštění uživatelem. Jednotlivé hodnoty se vždy ukládají do aplikace a uživatel může přehledně na grafu vidět, jak se vlhkost či teplota během dne měnily. V historických datech je pak možné zobrazit si i průměrnou vlhkost, teplotu a úhrn srážek v měsíci či v roce.

Zmíněné funkce aplikace CleverFarm v průběhu roku testujeme s farmáři a vylepšujeme dle potřeby. Hledáme, jaké informace jsou pro uživatele zajímavé, aby ze senzorů měl co největší přidanou hodnotu.

Dále plánujeme například možnost nastavení upozornění při překročení určené hranice. Uživatel by dostal upozornění, že teplota či vlhkost dosáhla kritické hranice a je nutné situaci řešit.

Modul i s jednotlivými senzory bude v prodeji od začátku roku 2018 a uživatelé aplikace CleverFarm se mají určitě na co těšit.