Precizní zemědělství na vlně špičkových technologií

V CleverFarm jsme nasadili nejmodernější technologii Narrow-band IoT. Čím se liší od jiných IoT sítí a v čem vyniká?

V CleverFarm jsme nasadili nejmodernější technologii Narrow-band IoT. Čím se liší od jiných IoT sítí a v čem vyniká?

Agronomické aplikace umožňují zemědělcům sledovat důležité parametry o stavu půdy, úrody a sklizně online. Jako první jsme v České republice kromě sítí LoRa a Sigfox využili také nejmladší technologii IoT sítí ‒ Narrow-band (NB-IoT), která výrazně zlepšuje přenos informací mezi čidly a koncovým zákazníkem.

Moderní síť, postavená na základech Vodafone, má nejlepší pokrytí na území ČR (rovných 100 %) a poskytuje výrazně lepší dostupnost signálu i v prostředí, kde jiné technologie selhávají. Především se jedná o uzavřené prostory v podobě skladovacích hal nebo sil, dále zvyšuje i spolehlivost podzemních senzorů, které využíváme například na golfovém hřišti v Ropici.

„Díky senzorům nemusíme tak často vyrážet do terénu, abychom zjistili atributy trávníku a půdy. Všechna data máme v jedné aplikaci, což vnímáme jako výraznou výhodu oproti konkurenci.“

Marek Filipčík, greenkeeper

Česká republika má v této oblasti momentálně oproti světu výrazný technologický náskok. NB-IoT dokáže v kombinaci s čidly spolehlivě přenášet informace i v místech, kde by jinak zemědělec nemohl naši aplikaci využít, a tím byl ochuzen o potřebné informace. Zákazníci se mohou těšit z jeho přínosů, aniž by se museli starat o technologickou stránku věci.

V technologii NB-IoT vidíme obrovský potenciál především do budoucna. Očekáváme, že většina světových mobilních operátorů zavede tuto technologii do dvou let, a to společně s roamingem tak, jak jej známe ze sítí GSM. Výhody to bude mít především pro velké zákazníky, kteří nebudou muset dále řešit, v jakých zemích se nachází jejich majetek a jakým způsobem ho monitorovat. Při využívání našich produktů budou moci vše sledovat v jedné aplikaci CleverFarm.

Co je internet věcí?

Internet věcí (z anglického výrazu Internet of Things, neboli IoT) umožňuje kontrolu a komunikaci nejrůznějších zařízení a spotřebičů mezi sebou navzájem nebo přímo s člověkem, a to prostřednictvím bezdrátového přenosu dat přes mobilní sítě. Tato vzájemně propojená zařízení zajišťují sběr velkého množství informací, které mohou najít využití v nejrůznějších oblastech průmyslu, zdravotnictví, meteorologii, dopravě, nebo inteligentní elektroinstalaci.

Co je síť Narrow-band?

Nejmodernější síť internetu věcí se označuje jako Narrow-band (NB-IoT). Oproti stávajícím sítím internetu věcí představuje NB-IoT speciální úzkopásmovou síť, která je určena výhradně pro přenos dat. Umožňuje připojit jakékoliv chytré zařízení k síti, ať už se nachází kdekoliv. Přenos dat probíhá efektivně a baterie umístěná v zařízení vydrží několik let. Velkou výhodou je vysoká dostupnost signálu a jeho dosah i na těžko přístupných místech, v podzemí nebo pod vodou. Všechna koncová zařízení lze vzdáleně řídit a nastavovat pomocí jednoduché aplikace nebo webu.

Mezi její klíčové výhody patří:

  • velké plošné pokrytí,
  • zabezpečení dat,
  • levná čidla,
  • dlouhá výdrž baterie.

V České republice je NB-IoT síť přístupná přes technologii miotiq společnosti M2MC. Se SIM kartou a tarifem 10 EUR ročně lze přenášet data mezi čidlem a aplikací.