Práce nás baví, ale občas „hackáme“

CleverMaps má za sebou další z nepravidelně pravidelných hackatonů. Již počtvrté jsme v průběhu dvou dnů v netradičně složených týmech pracovali na úkolech, které se od naší rutinní práce trochu odchylují, ale které jsme vyhodnotili jako užitečné, zajímavé a přínosné.

V CleverMaps to totiž není pouze o práci na produktech a projektech pro zákazníky, ale také o seberealizaci, rozvoji, prohlubování vztahů s kolegy, rozvíjení týmové spolupráce a ducha a taky… „Světe, div se!“… taky o zábavě.

Vhodnou platformou pro naplňování těchto cílů je hackaton, který je zároveň společenskou událostí, při které můžeme debatovat nad různými strastmi vývojářské komunity, našich softwarových produktů, a dalšími problémy prvního světa… a tak vůbec.

A protože se nám po delší době naplnil zásobník podnětů na malá vylepšení a drobné vychytávky, na jejichž zapracování není v rámci běžného pracovního režimu prostor, řekli jsme si: „Je čas, uspořádat další hackaton!“ Slovo dalo slovo, padlo rozhodnutí, vybrali jsme vhodný termín a bylo hotovo.

Ve čtvrtek 18. května ráno už jsme netrpělivě vyhlíželi naše kolegy z různých koutů republiky. Ale protože do Brna chtějí všichni, stojí se na něj dlouhá fronta. A tak pražská sekce dorazila s menším zpožděním. To nám ale vůbec nevadilo. Alespoň jsme měli čas v poklidu posnídat dobroty, které připravily naše milé kolegyně a kolegové. Souběžně probíhala totiž soutěž o „Nejlepší chlebíček“. Souboj mezi jednohubkáři a chlebíčkáři byl ale tak krutý, že byli nakonec vyhlášení vítězové obou kategorií.

Plni sil a elánu jsme tedy přistoupili k zahájení hackatonu. Návrhů se sešlo dost a práce ještě víc. Témata se týkala například vývoje mobilní aplikace poskytující přehled nemovitého majetku uživatele, použití cachování pro zrychlení načítání rastrových dat, interaktivní vizualizace datového modelu a také vývoji CleverBota, který by nám usnadnil vyhledávání kontaktů na kolegy nebo třeba aktuálního menu v nejbližší restauraci.

Zadání byla vykopnuta, řešitelé se rozdělili do týmů a hon za prestižní vítěznou trofejí mohl začít. Lámali jsme si hlavy, diskutovali, kódili, smáli jsme se a skvěle se bavili. Dvoudenní maraton jsme proložili večerní LAN party – CounterStrike a hraním deskovky - Arkam Horror. Někteří programovali bez přestávky, ti více unavení si ustlali na gauči, pod stolem nebo prostě na zemi, obeskládaní našimi pohankovými bochánky a přikrytí spacákem nebo výtiskem posledního čísla CleverTimes.

Usilovný boj o získání prestižní putovní ceny byl ukončen v pátek úderem půl čtvrté a následovaly prezentace výsledků. Potvrdilo se, že hackaton má smysl. Znovu se ukázalo, že je to pro nás opravdu dobrá vzpruha, která přináší nakopnutí celého týmu do dalších projektů a potvrzuje, že jsme schopni velmi rychle rozpracovat zadání i v netradičním uskupení lidí.

O vítězi se hlasovalo a vyhrál projekt CleverBot. Osobně ale považuji za vítěze každého, kdo se zúčastnil, za což všem děkuji a gratuluji. Myslím, že se udělal obrovský kus práce a nejen firmu, ale i každého z nás, to posunulo zase o kousek dál.

Zana