Omezte úlet přípravků na ochranu rostlin na minimum

Účinnost přípravků na ochranu rostlin je závislá na kvalitě jejich aplikace. Prioritou při jejich aplikaci by měla být pro každého zemědělce redukce úletu.

Účinnost přípravků na ochranu rostlin je závislá na kvalitě jejich aplikace. Prioritou při jejich aplikaci by měla být pro každého zemědělce redukce úletu.

Nejde přitom jen o plýtvání prostředky, ale také o ohleduplnost k životnímu prostředí. V EU ochranu životního prostředí a vodních zdrojů ošetřuje směrnice 2009/128/ES o udržitelném používání pesticidů. Za nedodržení těchto zásad hrozí sankce i správní řízení a možné snížení dotace.

Jaký je tedy správný postup aplikačních operací?

Hlídat by se mělo množství postřikové kapaliny, které je závislé na stavu porostu, typu přípravku a škodlivého organismu. Důležité je pak sledovat povětrnostní podmínky. Rychlost větru má zásadní vliv na kvalitu postřiku a využití jeho potenciálu, proto je vhodné před a během aplikace POR povětrnostní podmínky monitorovat. Pokud např. v létě proudí teplý vzduch, je nutné přizpůsobit čas postřiku do hodin, kdy je chladněji.

Optimální povětrnostní podmínky jsou:

  • rychlost větru do 3 m/s,
  • teplota vzduchu do 25 °C a
  • relativní vlhkost vzduchu 60 % a více.

Tyto podmínky mají zásadní vliv na úlet kapek postřiku.

Nová meteostanice CleverFarm

V CleverFarm jsme vylepšili naše meteostanice a nově jsme nasadili monitorování směru a rychlosti větru, podle kterých si naplánujete aplikaci přípravků na ochranu rostlin o to snadněji.

Máte zájem o více informací? Napište nám.

Vizualizace měření větru v aplikaci CleverFarm