Jak jsme fotili senzory pro CleverFarm

Srpnové páteční dopoledne. Úroda je v podstatě sklizená, pole jsou prázdná a asi jedinou plodinou na nich je kukuřice, která neoplývá zrovna šťavnatou zeleností, kterou chcete mít na propagačních materiálech. Přesto s velkým odhodláním a nadšením usedáme v pátek 17. srpna do auta v této sestavě: Adam Zlotý coby řidič, kolega Lukáš Puchrik z CleverAnalytics jako neohrožený fotograf a já, jakožto přizvaný samozvaný dokumentarista. Cílem je nafotit senzory pro letáky a web CleverFarm.

Po 10. hodině nás vítají na farmě a jdeme ke kravám, z čehož je velmi nadšená ⅓ našeho týmu, která s tímto zvířetem ještě nepřišla do styku. S Lukášem souzním, krávy jsou boží. Zvědavě si nás prohlížejí, a zatímco Lukáš vytahuje nástroje a začíná fotit, já navazuji blízký vztah s jednou z nich. Občas je potřeba nějakou kravku přilákat a taky nasvítit senzor, čehož se střídavě ujímáme s Adamem.

Přesunujeme se auty do skladu na focení tyčového senzoru, kterému mezi sebou říkáme „ostěp“, a který důvěrně známe, jelikož na ně v brněnské kanceláři často narážíme. Shodujeme se na tom, že by měl být vyfocen senzor versus člověk, aby byla dobře patrná jeho 3metrová délka. Nedobrovolně se role figuranta ujímá Adam, a i když říká, že nevypadá jako zemědělec (což je pravda, říkám mu, že vypadá, jako by šel spíš na golf), jde mu to krásně a pro demonstraci to stačí. Následně se Adam vyzuje a k našemu zděšení s tyčovým senzorem vběhne do hromady obilí. Ale ouha. Špatné světlo, špatné pozadí, pryč s tím.

Adam přebíhá do protější hromady, tentokrát v závěsu i s Lukášem. Pozvání sdílet s nimi tento pocit odmítám a držím se nohama na pevné zemi. Daří se a vznikají fotky. Naše působení na této farmě končí, loučíme se a vyjíždíme do sluncem sežehlého terénu hledat kousek zeleně pro focení porostových a půdních senzorů.

Zastavujeme u pole s kukuřicí. Po urputném boji dostat dřevěnou lať s meteostanicí do vyprahlé země vesele fotíme a vše klape jako na drátkách. Alespoň z mého pohledu. Adama čeká důležitý hovor a Lukáš má také nějakou práci. I přes časový pres zajíždíme ještě k vinici, kde vznikají další fotky senzorů. Velký dík patří Lukášovi, který si na tenhle výlet našel čas a doma se věnoval produktovým fotkám. Výsledek je parádní.

Vendula Bezáková

Tyčový senzor
Stájový senzor
Tyčový senzor do haly