IoT senzory pomáhají vytvářet chytrá golfová hřiště

Golfové porosty lze udržovat ve špičkovém stavu i za extrémního sucha. A to díky chytrým IoT senzorům.

Golfové porosty lze udržovat ve špičkovém stavu i za extrémního sucha. A to díky brněnské společnosti CleverFarm a jejich chytrým IoT senzorům, které v pravidelných intervalech kontrolují stav a vlhkost půdy.

Množství vody potřebné k závlahám je tak možné přizpůsobit přesně na míru aktuální kondici travního porostu. IoT senzory současně sledují i vlhkost ovzduší, a v kombinaci s online aplikací tak umí predikovat riziko trávních chorob a škůdců. „Pro řešení od CleverFarm jsme se rozhodli proto, abychom měli komplexní přehled o stavu našich hřišť. Srážkoměry a meteostanice nám poskytují informace o vlhkosti ovzduší a úhrnu srážek, půdní senzory nás naopak upozorní na vlhkost substrátu na greenech a správnou funkčnost závlahového systému. S ohledem na extrémní sucha si dokážeme pohlídat efektivitu zavlažování, které jsme nyní díky IoT technologiím schopni mnohem lépe vyhodnocovat a optimalizovat. Další výhoda, kterou nám informace ze senzorů přináší, se týká predikce chorob a škůdců – riziko jejich vzniku se navyšuje právě s narůstající vlhkostí. Bavíme se zejména o tiplici a různých plísňových onemocněních,“ popisuje Marek Filipčík, greenkeeper golfového areálu Ropice.
„S ohledem na extrémní sucha si dokážeme pohlídat efektivitu zavlažování, které jsme nyní díky IoT technologiím schopni mnohem lépe vyhodnocovat a optimalizovat.“
Marek Filipčík, greenkeeper Golf Ropice

„Do golfového sektoru přinášíme s využitím online senzorů klíčovou inovaci, kdy správci hřišť už nemusí každý den nachodit a najezdit kilometry po rozlehlém areálu a kontrolovat aktuální stav greenu a fairwayí. Senzory posílají do mobilní aplikace CleverFarm každou hodinu aktualizovaná data – to zvyšuje efektivitu práce, neboť správci zajdou pouze tam, kde to je v dané chvíli potřeba a data ze senzorů mají vždy při ruce. Senzory také disponují klíčovou funkci k ochraně trávníků proti škůdcům, chorobám nebo plísním. Správci golfových hřišť mohou díky přesným aktuálním údajům a historii naměřených hodnot velmi dobře predikovat a odhalovat případy napadení trávníku a minimalizovat tak případné škody,“ uvádí Adam Zlotý, ředitel společnosti CleverFarm, která má s dodávkou senzorů určených pro golfová hřiště v Česku největší zkušenosti.

Golfový areál Ropice využívá od CleverFarm i službu družicového monitorování pozemku. Pomocí něj lze detailněji sledovat stav hřiště v místech, kde podle indicií není něco v pořádku. Nejčastěji se jedná o defekty na hřišti v podobě poškozeného drenážního systému, a to následkem nadměrných srážek. „O případných defektech víme díky družicím z první ruky, a to téměř okamžitě. Můžeme je tak odstranit ještě před tím, než by na ně přišel třeba nespokojený zákazník. Dále jsou družicová data skvělým způsobem při vyhodnocování dopadů při naší péči o trávník,“ dodává  Filipčík.

Vedle meteostanic, půdních senzorů a senzorů pro kontrolu teploty závlahové vody nebo družicového monitoringu připravuje tým CleverFarm pro správce golfových hřišť i další produkty a rozšíření aplikace. V budoucnu tak do nabídky přibude ještě například senzor s funkcí pH metru, který bude dalším významným pomocníkem v péči o travní porost.