IoT přináší řadu výhod do zemědělství

14. červen 2018

Internet věcí, IoT, přináší do zemědělství řadu nových možností, jak chytře a efektivně hospodařit. Díky IoT lze využívat řadu senzorů a čidel pro získávání dat a komunikaci na dálku.

Také senzory CleverFarm komunikují s online aplikací pomocí IoT. Na rozdíl od jiných řešení je výhodou IoT absence složité instalace či aktivace, velká spolehlivost a dlouhá životnost baterií.

Pro aktivaci senzorů není nutné instalovat žádné programy nebo je připojovat složitě do sítě. Senzory stačí umístit na vybrané místo, do půdy, porostu nebo skladu a o vše ostatní se postaráme my. Vaším jediným úkolem je umístit senzory a ty vám pak budou posílat aktuální informace s naměřenými hodnotami.

Velmi nízká náročnost senzoru na spotřebu energie je jednou z dalších předností řešení IoT.  Na provoz senzorů postačí výkonnější tužkové baterie, které lze v případě potřeby kdykoliv vyměnit. Životnost baterie při použití v senzorech překračuje dva roky.

Technologie Sigfox, kterou senzory CleverFarm používají, zajišťuje téměř 100% pokrytí České republiky signálem. Jsme ale připraveni také na použití mimo dosah sítě Sigfox. V zemích mimo dosah je možné senzory využít díky technologii LoRaWAN, případně NB-IoT. Aplikaci CleverFarm tak lze prakticky používat kdekoli po celém světě.

Obrovskou výhodou je v neposlední řadě cenová dostupnost senzorů. Díky tomu si může zavedení nových technologií do procesu řízení farmy dovolit nejen velké družstvo, ale i menší zemědělec nebo rodinná farma.

Práce s aplikací je velmi jednoduchá, díky uživatelské přívětivosti a intuitivnímu ovládání. Uživatel se může do systému připojit z jakéhokoli zařízení přes webový prohlížeč, bez nutnosti instalace programu. Přístup do licence je možné zřídit neomezenému počtu uživatelů. Svou vlastní farmu si můžete v aplikaci CleverFarm založit sami již dnes na www.cleverfarm.cz.

Zdroj: Zemědělský týdeník